Potwierdzanie dochodu w procedurach kredytowych

Każdy pożyczkodawca bardzo precyzyjnie podchodzi do kwestii monitorowania dochodów kredytobiorcy. Od wskazanej procedury odejść nie można przez konkretne przepisy prawne. Wystarczy spojrzeć na wytyczne ustawy o kredycie konsumenckim, czy na wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego i ogólnie prawo bankowe. Potwierdzenie dochodu u kredytobiorcy prowadzi naturalnie do ograniczenia ryzyka współpracy. Większość największych kryzysów finansowych powstało z powodu udzielania masowych pożyczek bez potwierdzenia wiarygodności klientów instytucji finansowych. W artykule zobaczysz, jak wygląda forma potwierdzania dochodów na krajowym rynku kredytów gotówkowych i czy musisz spełnić jakieś szczególne elementy, a przy pomocy formularza na kredyty-gotowkowe.portalbankowy.info szybko możesz wysłać wniosek.

Jak optymalnie potwierdzić dochód w procedurze kredytowej?
Można wyróżnić dwie grupy kredytobiorców, a mianowicie właścicieli działalności gospodarczych oraz kredytobiorców zatrudnionych na bazie umów. Właściciel przedsięwzięcia biznesowego potwierdza wypracowany dochód, najlepiej w perspektywie rocznej. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o przychód, ale dochód, czyli po odjęciu kosztów zarządzania przedsiębiorstwem. Uzyskanie kredytu z perspektywy właściciela działalności gospodarczej jest zdecydowanie trudniejsze, a banki mocno uważają na kwestie ograniczenia ryzyka. Samozatrudniony z niewielkim dochodem, czy małą działalnością ma niewielkie szanse na optymalną współpracę z bankiem detalicznym. Wtedy bardziej opłaca się pozyskanie kredytu gotówkowego jako klient indywidualny. To naturalnie możliwe tylko w niektórych przypadkach, np. przy zatrudnieniu etatowym i jednoczesnym prowadzeniu biznesu. Wtedy kredytobiorca może wybrać elastycznie formę potwierdzenia dochodu. Standardowa procedura to natomiast przedstawienie PIT 11 za rok poprzedni. Następnie analityk z banku dzieli cały dochód na dwanaście miesięcy i uzyskuje wiarygodny obraz sytuacji twojego gospodarstwa domowego. Rzadko w analizie przyjmuje się 100% dochodu pochodzącego z PIT, ale raczej o kilkanaście procent mniej. Wszystko zależy od konsultacji z daną instytucją finansową.

Nie tylko PIT i działalność gospodarcza
Z drugiej strony możesz pozyskać zaświadczenie od pracodawcy (od działu księgowości) z wyszczególnieniem składników wynagrodzenia. Nie powinien cię jednak zdziwić kontakt doradcy z instytucji finansowej z księgową w celu potwierdzenia zaświadczenia krok po kroku. Celowe zawyżanie niektórych składników wynagrodzenia na pewno nie wyjdzie dobrze. Na potwierdzenie dochodu przygotuj się nawet przy współpracy z internetowymi firmami pożyczkowymi.