Przegląd wad i zalet kredytów konsolidacyjnych

Kiedy podejmuje się decyzję o zaciągnięciu jakiegoś rodzaju zobowiązania finansowego, należy dokładnie przeanalizować wszelkie czynniki, które mogą mieć tutaj znaczenie. Nie bez znaczenia pozostaje nasza sytuacja finansowa, perspektywy, parametry poszczególnych ofert, a także cele, jakie chcemy osiągnąć. Do tego rodzaju analizy należy się naprawdę solidnie przyłożyć, warto to zrobić przy pomocy portalu 17bankow.com. Jeśli mamy problem z organizacją swoich przemyśleń, warto robić notatki i zestawienia w formie papierowej lub komputerowej. Bardzo popularnym obecnie rozwiązaniem są kredyty konsolidacyjne. Wiele osób się na nie decyduje i w licznych przypadkach mogą się one okazać atrakcyjną propozycją. Niemniej jednak trzeba tutaj wykazać się wnikliwością w analizowaniu korzyści, jakie może nam przynieść tego rodzaju zobowiązanie, a także jego wad. Zawsze istnieją bowiem różne perspektywy, z których można spojrzeć na konkretną sytuację. Czynnikiem decydującym jest tutaj niejednokrotnie nasza kondycja finansowa, a także to, co chcemy uzyskać poprzez zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.

Zalety związane z kredytami konsolidacyjnymi

Niewątpliwie kredyt konsolidacyjny może w niektórych sytuacjach być naprawdę atrakcyjną opcją. Polega on bowiem na tym, że łączymy swoje dotychczasowe zobowiązania bankowe w jedno. Dotyczy to, na przykład, kredytów gotówkowych, czy też kredytów na mieszkanie. Mechanizm działania jest tutaj następujący – od banku, który udziela nam kredytu konsolidacyjnego, otrzymujemy kwotę na pokrycie istniejących zadłużeń, natomiast my sami stajemy się w ten sposób dłużnikami tej instytucji. Połączenie spłacanych comiesięcznie rat w ten sposób jest niejednokrotnie bardzo wygodne. Musimy bowiem pamiętać o spłacaniu jednego zobowiązania. Może to mieć spore znaczenie od strony organizacyjnej – zazwyczaj jest jeden termin płatności w miesiącu oraz jeden przelew do wykonania. Dzięki temu nie musimy zapamiętywać i nadzorować kilku operacji spłaty rat miesięcznych. Poza tym kredyty konsolidacyjne niejednokrotnie pozwalają na uzyskanie rat w niższej wysokości. Dzięki temu można częstonieco odciążyć domowy budżet w stosunku miesięcznym. Czasem możliwe być może również skrócenie okresu kredytowania w porównaniu do naszych dotychczasowych zobowiązań. Zazwyczaj wiąże się to jednak ze stosunkowo wysoką ratą miesięczną, także jeśli poszukujemy tego rodzaju rozwiązań, musimy poddać dokładnej analizie nasze możliwości finansowe. Konsolidacja kredytów jest w dzisiejszych czasach dosyć często wybieranym wariantem. Dobrze jest zatem szczegółowo zapoznać się z możliwościami rynkowymi dostępnymi w tym obszarze tematycznym i przemyśleć atrakcyjność takiej opcji w odniesieniu do naszego budżetu, parametrów ofert, a także naszych trwających zobowiązań.

Wady dotyczące kredytów konsolidacyjnych

Zanim jednak wpadniemy w zachwyt nad możliwościami, jakie potencjalnie może dać nam kredyt konsolidacyjny, należy również uświadomić sobie wady takiego rozwiązania. Jeżeli uda nam się uzyskać oferty, w których miesięczna rata będzie niższa niż suma rat dotyczących dotychczas płaconych przez nas zobowiązań, zazwyczaj będzie to powiązane z takimi elementami jak oprocentowanie oraz całkowite koszty kredytu, a także okres kredytowania. Jeżeli bank proponuje nam atrakcyjne w naszym przypadku oprocentowanie i koszty dodatkowe, wówczas niejednokrotnie może okazać się, że okres kredytowania będzie dłuższy niż ten dotychczasowy. To z kolei może mieć duży wpływ na kwestię wspomnianych wcześniej całkowitych kosztów kredytu konsolidacyjnego. W efekcie nieraz może okazać się, że będziemy długo związani umową z tytułu naszego zadłużenia, a także, że ostatecznie zapłacimy więcej. Niemniej jednak dla tych, którzy chcą nieco odciążyć swój domowy budżet i liczy się tutaj dla nich miesięczny okres rozliczeniowy, taka opcja może być interesującym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast okres kredytowania w poszczególnych ofertach będzie stosunkowo krótki, wówczas trzeba się liczyć z tym, że rata miesięczna będzie dosyć wysoka. Oczywiście, wszystko zależy tutaj od konkretnej propozycji, a także takich parametrów jak chociażby oprocentowanie, czy też koszty dodatkowe.

Wiele osób uważa, że nie powinno się zaciągać nowych zobowiązań finansowych w celu pokrycia tych starych. Niemniej jednak taka właśnie jest idea kredytów konsolidacyjnych. Takie rozwiązanie nieraz może być korzystną opcją. Pamiętać jednak powinniśmy o odpowiedzialnym podejściu do sprawy i szczegółowej analizie własnych potrzeb, sytuacji finansowej oraz szczegółów dostępnych ofert. Musimy zrobić rzetelne rozeznanie zarówno na rynku, jak i we własnym budżecie. Należy także sprecyzować, jakie kwestie są dla nas priorytetowe. Znaczenie ma tutaj zarówno to, na jaki okres chcemy związać się kredytem konsolidacyjnym, jak i to, ile wyniosą odsetki oraz inne koszty takiego źródła finansowania. Przemyślenie wad i zalet tego rodzaju zobowiązań to dopiero pierwszy krok całościowej analizy. Musimy zatem dać sobie czas do namysłu i naprawdę przyłożyć się do procesów decyzyjnych w tym zakresie.