Trudności w kredytowaniu potrzeb – czy można przeciwdziałać?

Trudności w kredytowaniu potrzeb pojawiają się dość powszechnie. Odrzucenia wniosków kredytowych zdarzają się z różnych przyczyn. Niektórym problemom możesz jednak przeciwdziałać, ale raczej działaniami długoterminowymi, nastawionymi na budowanie pozytywnej zdolności kredytowej i stabilnego dochodu gospodarstwa domowego.

Różnicowanie klientów na biznesowych oraz osoby fizyczne

Banki inaczej podchodzą do właścicieli działalności gospodarczych, a inaczej do osób fizycznych zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W 2021 roku to oczywiste, że biznes gastronomiczny, eventowy, turystyczny, czy nawet częściowo transportowy nie otrzyma zadłużenia krótkoterminowego, inwestycyjnego, ani długoterminowego, niezależnie od potencjału ekonomicznego. Niektóre banki z góry informują, że wnioski takich klientów odrzucają. Dla banku inaczej wygląda umowa cywilnoprawna u prawnika, lekarza, a inaczej u sklepikarza, czy początkującego artysty. Wolne zawody powiązane z wysokim statusem społecznym raczej nie martwią się o rozpatrzenie wniosku, niezależnie od rodzaju umowy. Banki przy ocenie dłużnika stosują metody ilościowe oraz jakościowe. W każdym przypadku chodzi o to, czy klient może spłacić zobowiązanie w danym terminie. Niektóre banki zaczynają wymagać obowiązkowego założenia rachunku osobistego i przelewania pensji.

Opóźnienia w spłacie

Z reguły akceptowane, ale wyłącznie z odpowiednim wyprzedzeniem. Źle natomiast wyglądają w BIK i realnie obniżają punktację przy ubieganiu się o kolejne zobowiązanie. O przedawnienie w BIK można oczywiście powalczyć, ale jeżeli doradca w banku zechce to i tak dotrze do całej historii zadłużenia. Jeżeli zakładasz, że weźmiesz kredyt gotówkowy i spłacisz zobowiązanie z opóźnieniem lepiej takiej umowy nie podpisuj, albo dobrze się zastanów nad konsekwencjami ekonomicznymi i ograniczeniem potencjału kolejnego zadłużenia. Zdolność kredytowa to często sprawa cenniejsza od oszczędzania, szczególnie w aktualnych warunkach funkcjonowania polityki monetarnej, całej gospodarki.

Jak przeciwdziałać problemom na rynku kredytowym?

Wskazanym problemom można częściowo przeciwdziałać przejściem z umów cywilnoprawnych na umowę o pracę, a także przez odpowiednie zapoznanie się z aktualnymi regulaminami bankowości detalicznej. Wiele banków w zakresie rozpatrywania wniosków kredytowych mocno się różni, co umożliwia idealne dopasowanie czasu kredytowania. Niskie stopy procentowe i restrykcyjne warunki rozpatrywania wniosków kredytowych to pewien paradoks, ale możliwy do pokonania przy dobrej optymalizacji domowych finansów.

Zapraszam także na portal 17bankow.com gdzie znajduje się obszerna baza wiedzy finansowej, znajdziecie tam informacje nie tylko o kredytach jak no. : 17bankow.com/lokaty-bankowe/oferta/31/lokata-terminowa.